Alman Et Merinosu yün kalitesi de yüksek, etçi bir ırktır. Avrupa’nın birçok bölgesinde yünü için değil et verimin iyi olması, kuzularının erken gelişmesi nedeniyle etçi yönü nedeniyle yetiştirilmektedir.

Almanya’daki koyun popilasyonunun % 40’ ına yakını bu ırktır. Alman et merinosu özellikleri nedeniyle Almanya’da oldukça rağbet gören popüler bir hayvandır. Adına kurulmuş birçok damızlık birlikleri ve klüpleri vardır.

Her iklime uyum sağlayan dayanıklı ırklardan kabul edilir. Hem ağıl besisine hem de mera yayılımına uyum sağlar.

Vucut rengi beyazdır. Baş kısımları hariç tüm vücutları yapağı ile kaplıdır. Yapağıları kısa ve incedir. Yapağı verimleri çok iyidir, 3 kg. civarındadır.

Dişileri 60-80 kg., erkekleri 80-110 kg. ağırlıktadır. Erkek kuzuları hızlı gelişir. 4 aylıkken ağırlıkları 44-50 kg.’mı bulur.

Süt verimleri çok değildir ama kendi kuzularına yeter, 2.5 ay süren laktasyon dönemlerinde 30-40 kg. süt verirler.

Mevsime bağlı kızgınlık göstermezler, bu nedenle 8 ayda bir doğum yapabilirler. İkizlik oranları yüksektir, %60-70 ikiz doğum yaparlar. 2 yılda 3 doğum yapacakları varsayılırsa 2 yılda  4-6 yavru elde edilebilir. Doğan kuzuların ağırlığı 4-4.5 kg. dır, ölüm oranı çok düşüktür.

Genel olarak boynuzsuzlardır. Koçlarında boynuz olabilir. Kuyrukları incedir, 20-30 cm uzunluğundadır.

Bu üstün özellikli koyun ırkının ülkemizde yaygınlaşması hem ülkemiz hem de yetiştiricilerimiz için kazançlı olacaktır. Merinos,

O nedenle bu konuda yatırım yapmak, Alman Et Merinosu ‘nun yetiştiricilerinden biri olmak istiyorsanız merinos ithalatı için ANKARA’da olan firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

Tel : 0850 346 57 17   Mehmet TURGUT Bey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz