Ülkemizde Fransız Etçi Koyunu olarak bilinen ve birçok kaynakta “ illa de France ” diye yazılan ama orijinal adı “İle de France” olan etçi koyun ırkıdır.  Fransa’da 1800’lü yılların ortalarından itibaren melezleme çalışmaları ile ünlü Veteriner Prof. Auguste Yvard tarafından geliştirilmiştir. Bu çalışmalarda Rambouillet – Dishley koyunları kullanılmış daha sonra ve Fransa’ya özgü bir merinos ırkı olan  Mauchamp koyunu ile melezleme çalışmaları yapılmıştır.  1950 yıllarda ise hızlı gelişen etçi ırk olan Cotenti ırkı ile son halini almış ve saf ırk olarak üretimi başlamıştır.

“ İle de France ” adıyla dünyanın 30’dan fazla ülkesine yayılmıştır. Hızlı gelişmesi, mevsime bağlı olmadan kızgınlık göstermesi, erken olgunlaşması, hem entansif besiciliğe hem de meraya uygun olması, hemen her iklime uyum sağlaması gibi üstün özellikleriyle dikkat çekmektedir. Birçok ülkede adına yetiştirici birlikleri kurulmuştur. Ülkemizde de “ ile de France ” ırkı için birlik kurulması için çalışmalar başlamıştır.

ile de france koyunu ithalat videomuz , diğer videolarımız için kanalımıza abone olabilirsiniz.

Genel özelliklerine gelince ;

Orta boylu ama dolgun görünüşlü ve güçlü yapılı iri bir ırktır. Tüm vücudu beyaz ve ince tüylüdür. Kulakları yataydır, dişi ve erkekleri boynuzsuzdur. Et ırkı olmasına rağmen beyaz olan yünü de oldukça iyi kalitede olup ( 25-30 mikron ), 5-6 kg. yıllık verim alınır.

Hem entansif ağıl besisine hem de mera salımına uygundur. Doğumunu kolay yapar, analık içgüdüsü kuvvetlidir-kuzusuna iyi bakar. İkizlik oranı % 70 kabul edilir. 7-8 aylık periyotta doğum yapar. 10 aylık dişi ve erkek olgunlaşmış sayılır. Genetik özelliklerini iyi geçirebilme özelliğinden dolayı “illa de France” koçları birçok ülkede yerli ırklarla melezlemede kullanılır.

Kuzuları hızla büyür ve gelişir. Erkek kuzular 90-100 günde 40-45 kg. ye ulaşır ve % 50-55 karkas oranıyla 20-23 kg. et verir.

İle de France dişileri 70 – 90 kg. olup, erkekleri 100 – 130 kg. ağırlığa sahiptir.

Eğer sizde Damızlık İle de France yetiştirmek için ithal etmek istiyorsanız, Tarım ve Orman Bakanlığı izni ve kontrolünde sizin için getirebilir ve ağılınıza teslim edebiliriz.

Türkiye Tel : 0850 346 57 17  Mehmet TURGUT Bey ile irtibata geçerek daha ayrıntılı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Ayrıca isteğiniz üzerine Damızlık Sertifikalı Romanov ,Charollais ( Şarole ), Sufflok, Lagune veya hangi ırk koyun istiyorsanız ithal ederek aynı şartlarda teslim ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz