Simmental ( Türkiye’de bilinen adıyla Simental )’ ın anavatanı İsviçre, Avusturya ve Almanya’nın güneyi kabul edilir. Çok yönlü bir sığır olan Simmental, dünyanın en eski ve en yaygın yetiştirilen ırklarından birisidir. Bu ırk çok sayıda sığır genotipinin geliştirilmesine de kaynaklık etmiştir. Simental ırkı yüksek süt ve döl verimi yanında, besi performansı ve hastalıklara dayanıklılık gibi özellikleri nedeniyle üreticiler tarafından son yıllarda tercih edilen bir ırk haline gelmiştir. Gerek simental sığır gerekse simental dana ithalatı her geçen gün artmaktadır.

Kökeni :

Simmental sığırı ismini batı İsviçre’nin Bernese Oberland’ında Simme Irmağı vadisinden alan çok yönlü bir sığır ırkıdır. Almancada Thal ya da Tal kelimesinin vadi anlamına gelmesinden dolayı ırkın kelime anlamı “Simme Vadisi” dir. Simmental sığırı, dünyadaki sığır ırklarının en eskilerinden ve en fazla yayılanlarından birisidir. Kombine verimli (et+süt+çeki gücü) bir sığır ırkı olan Simmental ilk olarak İsviçre’de geliştirilmiştir. Simmental ırkına ait ilk sürü defteri 1806 yılında, ilk birlik ise “Kırmızı ve Beyaz Alaca Simmental Sığır Birliği” adıyla 1890’da İsviçre’de kurulmuştur.

Dünyada ki Durumu :

Simental ırkının sayısal olarak dünyada Siyah-Alacadan sonra ikinci en fazla yetiştirilen ırk olduğu kabul edilirken, dünyada yaklaşık 42 milyon baş Simental sığırı bulunduğu ve ırk içi varyasyonu bu kadar geniş olan bir başka ırkın olmadığı belirtilmektedir.( 2015 ) Simental ırkı bölgesel yetiştiricilik hedefleri doğrultusunda farklı isimlerle adlandırılmış ve birkaç ünlü Avrupa ırkının oluşumunda pay sahibi olmuştur. Almanya, Avusturya, İsviçre ve birçok Avrupa ülkesinde “Fleckvieh”, Fransa’da “Pie Rouge”, “Montbeliard” ve “Abondance”, İtalya’da “Pezzata Rossa” gibi isimlerle anılmaktadır. İtalyan Pezzata Rossa ve bir Fransız sütçü ırkı Montbéliarde, Avrupa Simmental  Federasyonu’nun üyesiyken, WSFF’nin üyesi olarak kabul edilmemektedirler.

Genel Özellikleri :

Genel olarak rengi sarı-beyaz, bazen kırmızı-beyaz ve nadir olarak ta siyah-beyaz’dır.

Baş kısmı genel olarak beyaz olup, üzerinde sarı yada kırmızılıklar olabilir.

Hayvanın vücudundaki koyu renkli bölgelerin büyük oranda olması tercih edilir.

En belirgin özelliği başının ön tarafının beyaz renliolmasıdır. Ayaklarda, kuyruk kısmında ve karın altı boyunca beyazlık kendini göstermektedir.

Verim olarak kombine ırk ( hem etçi hem sütçü ) olarak kabul edilir.

Erkeklerin besi performansları çok iyidir.

Genel olarak AB ülkelerindeki 1.laktasyon süt verimi 6.000 – 6.500 kg.dır. Süt yağı verimi 235 kg. kabul edilir.

6 aylık ( yaklaşık 180 günlük ) simental dişi düvenin canlı ağırlığı 190-200 kg.’ma ulaşır. Ort. 3 aylık simental gebe düvenin canlı ağırlığı ise 500-550 kg. arasındadır.

Simental ithali için firmamızla irtibata geçebilirsiniz. En uygun şartlarda ithalatı yapıyor ve ahırınıza teslim ediyoruz.

Tel : 0850 346 57 17   Mehmet TURGUT Bey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz