Damızlık Koyun İthali İçin Önemli Bilgiler

İnternet dünyasında bazıları doğru bazıları yanlış çok bilgi var, bu bilgi karmaşasında kafanız karışıyordur. Bu nedenle size www.damizlikithalat.com olarak koyun ithalatı hakkında kısa ama öz bilgiler vermek istiyoruz.

Öncelikle hangi özellikte koyun almaya karar vermeniz lazım. Eğer et ırkı koyun ithal etmek istiyorsanız ; Merinos koyunu ( macar merinosu, alman merinosu, merino landshaf ),

ile de france koyunu,

Suffolk koyunu ( bazen suflok koyunu – saflok koyunu olarak da yazılıyor ),

Şarole koyunu ( charollais koyunu ),

Dorper koyunu,

Plevne koyunu cinslerinden birine karar vermeniz gerekecek. Bu ırkların birbirlerine benzer ve farklı yönleri var. Ortak özellikleri arasında mevsime bağlı kızgınlık göstermemeleri ( 2 yılda 3 doğum), hızlı kilo almaları, ikizlik oranlarının yüksek olması sayılabilir. Her bir ırkın diğerine karşı farklı özellikleri olduğundan iyice araştırma yapılmalı,  konu uzmanlarına danışılmalıdır. Sitemiz telefonlarında bizi de arayıp danışma alabilirsiniz.

Eğer süt ırkı koyun almak daha doğrusu süt ırkı koyun ithal etmek ve koyun sütü üreterek satmak istiyorsanız o zaman tercihiniz Lacaune Koyunu ( Lagün koyunu – Laguna koyunu ) veya Doğu Friz Koyunu ( Mars Koyunu ) olmalıdır. Bu koyunların ortak özelliği süt verimlerinin etçi koyun ırklarına göre çok fazla olmasıdır.

Bir de ülkemize çok yavru yapmasıyla ünlü olan Romanov Koyunu ithal edilmektedir. Sizde Romanov Koyunu ithal etmek istiyorsanız Romanov koyunu ithali yapmadan önce düşünmeniz gereken konu doğacak kuzular için ekstra süt bulunması gerekliliğidir. Romanov koyunları özellikle ikinci doğumundan sonra üçüz ve dördüz doğum yaptıklarından doğacak olan tüm kuzulara biberonla 10-15 gün süt takviyesi yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde kuzu ölümleri olmakta ve karlılık önemli oranda düşmektedir.

                İthal koyun almadan önce yerinizi hazırlamanız gerekmektedir. Koyun ithalatı yapılan ülkeleri araştırmalı, orada koyunların alışkın olduğu yemleri öğrenmeli ve ilk geldiklerinde yeni yeme geçişlerini yavaş yapmalısınız. Bu şekilde geçiş yapmak özellikle gebe koyun ithali yapıldığında yavru kaybı yaşamamak için çok önemlidir.

                İlk yapmanız gereken şeylerden biri de koyun ithalatı için gerekli belgeleri hazırlamak olmalıdır. Bunun için çiftliğinizin bulunduğu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekmektedir. Hangi belgelerin gerekli olduğunu sitemizin https://www.damizlikithalat.com/gerekli-belgeler/ linkinden görebilirsiniz.

                Daha sonra koyun ithal eden firmaları araştırmalı ve güvenilir bir firmayı seçmelisiniz. Biz size koyun ithalatı yapan firmalar hakkında yardımcı olabilir, sizin için en uygun firmayı bulmanızı sağlayabiliriz. Ülkemize yıllardır ithal koyun ırklarını düzenli ve kaliteli olarak ithal koyun getiren firmalar vardır, biz de “damızlık ithalat” olarak bu firmalarla çalışıyoruz.

Mehmet Turgut ( Em. Ziraat Mühendisi )

Türkiye içi Tel/SMS : 0850 346 57 17

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz