www.damizlikithalat.com

Plevne Koyunu ( Blackhead Pleven Sheep )

Plevne koyunu Bulgaristan’da et verimliliği ve lezzeti için en çok yetiştirilen koyun ırklarının başında gelir. Yerel adıyla “ blackhead pleven sheep “ yani  “ Karabaşlı Plevne Koyunu ” olarak bilinir.

Bulgaristan’ın yerli merinos ırkları ile beraber sufflok-doğu friz melezlemesi yapılarak elde edilerek tescillendiği düşünülmektedir.

En sert iklim koşullarına dayanıklılığı ile bilinir. Adaptasyon yeteneği oldukça fazladır, o nedenle de Bulgaristan’ın hemen her yerinde tercih edilir. Son yıllarda Türkiye ve Avrupa’nın da dikkatini çekmiş ve ithali yapılmaktadır.

Dişileri ortalama 65 – 85 kg. olup erkekleri 90 – 120 kg. dır.

İkizlik oranı oldukça yüksektir. İlk doğumda % 50-60 olup, 2. -3. doğumdan sonra % 90 lara kadar çıkar. Annelik içgüdüsü yüksek olduğundan doğurduğu yavrularına bakar, sütü yeter. İstenirse sağım da yapılabilir ve günlük ortalama 1 kg. süt alınabilir. Mevsimsel kızgınlık göstermediğinden 2 yılda 3 doğum yapma özelliği vardır.

Erkek doğan kuzular hızla büyür. 3-4 aylık beside ideal kesim kilosuna ulaşır.

Türkiye’de yeni tanınan ve oldukça ilgi çeken bu ırkı sizde almak istiyorsanız sitemiz telefonlarından bize ulaşabilirsiniz.

Türkiye Tel : 0850 346 57 17  Mehmet TURGUT Bey ile irtibata geçerek daha ayrıntılı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Ayrıca isteğiniz üzerine Damızlık Sertifikalı Romanov ,Charollais ( Şarole ), Lagune, ile de France, Alman Merino Landshaf , Macar Merinos veya hangi ırk koyun istiyorsanız ithal ederek aynı şartlarda teslim ediyoruz.

E-Mail : destek@damizlikithalat.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz