ROMANOV KOYUNU

         Romanov Koyunları halk arasında “Kuzu Makinası” olarak adlandırılan bir koyun türüdür. Çünkü iyi bakım ve besleme şartlarında yılda iki kez doğum yapar ve her doğumda iki veya üç tane doğurur. Yani 100 koyundan 12-14 aylık süreçte 500-600 kuzu elde edilebilir. Romanov Koyunlarının eti yağsız, kokusuz ve lezzetlidir.

       Romanov Koyunu’nun Tarihçesi

        Romanov Koyunu‘nun anavatanı Rusya’dır. Genel olarak Volga bölgesi Yaruslav ilçesindedir. Romanov kenti adını Romanov koyunlarından almıştır. Ukrayna dahil o coğrafyada saf ırk olarak yetiştirilmektedir.

        Romanov Koyunu ilk olarak 18. yüzyılda Rusya’da farkedildi. Daha sonra Almanya ve Fransa Romonov Koyunları’nı ithal etti. Buradan  ABD ve Kanada’ya gitti ve yoğun olarak yetiştirilmeye başlandı. Kuzey Amerika’da 19 eyalette Romanov Yetiştiriciler Birliği vardır.

Daha sonra birçok ülke Romanov Koyunlarına ilgi gösterdi. Ancak Romanov Koyunları Türkiye’de henüz yeterince yaygın değildir, yeni tanınmaktadır.

         Romanov Koyunu Genel Özellikler

 • En önemli özellikleri mevsime bağlı kalmaksızın kızgınlık gösterebilmesi, kızgınlıklarının 8 gün sürmesi ve iyi bakım ve beslenme şartlarında aynı yıl içinde iki defa kuzulamasıdır. 4.5 – 5 aylıktan itibaren koç’a verilebilir ancak ideali 8 aylıkken vermektir. Kuzu doğum ağırlığı tekli doğumlarda 2.0 – 2.3 kg.dır, ikiz ve üçüz doğumlarda 1.5 kg. ma kadar düşmektedir.
 • Doğum yaptıktan sonra 10-15 gün içinde tekrar hamile kalabilir.
 • Yılda iki kez doğurma özelliği olsa da üreticiler normal bakım ile 2 yılda 3 kez doğum yapacak şekilde planlama yapabilir ve yetiştirebilirler.
 • İdeal bakım şartlarında ilk doğumunda tek yada ikiz doğurur, daha sonrasında ortalama 2.5 – 3 yavru ile devam eder. 4-5 yaşından sonra her doğumda 3-4 kuzu normal kabul edilir. Analık kaabiliyeti çok yüksektir, yavrularına çok iyi bakar. Yine de yetiştiricilerin üçüz ve dördüz yavruları biberonla 10-15 dün beslemeleri yavru kayıplarının önüne geçecektir.
 • Romanov Koyunları genel olarak karasal ve soğuk iklime dayanıklıdır. Çiftlikte beslemeye ve/veya mera besisine uygundur. Türkiye’nin sıcak ve nemli iklimde olan güneydoğu illeri hariç ülkemizin her tarafında yetiştirilebilir.
 • Romanov kısa kuyruklu bir koyun ırkıdır. Doğduklarında renkleri siyahtır, daha sonra rengi griye dönüşmektedir.
 • Erkek Romanov Koyunu‘nun ortalama ağırlığı 55 – 80 kilogram iken, dişilerinin ağırlığı 35-50 kilogram arasındadır. 2.5- 3 aylık dişi kuzusu 20 – 25 kg. ağırlığa ulaşır.
 • Erkek kuzu 6-7 aylıkta 30-35 kg. olur ve kesim ağırlığına erişir.
 • Eti diğer koyun etlerine göre yağsız ama lezzetli ve kokusuzdur. Ette koyun kokusu istemeyenler ve az yağlı et tercih edenler için idealdir.
 • Ölüm oranı çok düşüktür, kuzularda % 5, yetişkinlerde ise % 1’den azdır.
 • Romanov Koyunları’nın yünü de bereketli ve niteliklidir. Ortalama verimi 4-5 kg. dır. Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde yatak, yorgan olarak değerlendirilmekle birlikte Türkiye’de bir çok alanda kullanılabilecektir.
 • Güçlü ve dengeli bir koyun ırkı kabul edilir. Strese ve hastalıklara dayanıklıdır.
 • Narin bir tür değildir. Yem ve mera da rahatlıkla beslenebilir. Ancak bacak yapısı ince olduğundan fazla yokuşlu, engebeli ve taşlık arazilerde gezmesi sorun olabilir.                         

romanov ölçek

Bu koyun ırkının ülkemizde yaygınlaşması hem ülkemiz hem de yetiştiricilerimiz için kazançlı olacaktır.

O nedenle bu konuda yatırım yapmak, Romanov Koyununun Türkiye’deki az sayıda olan yetiştiricilerinden biri olmak istiyorsanız ANKARA’da olan firmamızla görüşünüz.

Tel : 0850 346 57 17  Mehmet TURGUT Bey ile irtibata geçerek daha ayrıntılı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Not : Ayrıca AB ülkelerinden et merinosu, illa de france, sufflok, şarole, lagune vb. diğer koyun ırklarını ithal etmek istiyorsanız yukarıdaki telefonu arayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz