Angus sığırının anavatanı İskoçya’dır. Aberdeen olarak da isimlendirilir. Dünyada en çok yetiştirilen etçi sığır ırkı olarak bilinir. ABD etçi sığırlarının % 60 ını oluşturur.

Karkas ve et kalitesi yüksektir. Etindeki mermerleşme ( yağın kas lifleri arasındaki dağılımı ) mükemmeldir.  Eti en lezzetli etler arasındadır. ABD de özel damga ile satılır.

Kırmızı olanları ender olarak olsa da renkleri genel olarak siyahtır ve hem erkek Angus hem de dişi Angus genetik olarak boynuzsuzdur. Birbirlerine sürü içinde zarar verme oranları düşüktür, uysal hayvanlardır.

Uzun ömürlüdürler, zor çevre koşullarına ve hastalıklara dayanıklı ırklardır. -30 ile +40 arasında sorunsuz yaşayabilirler. Kolay doğum yapmaları ırk özelliğidir.

Doğum ağırlıkları düşük olmasına rağmen ( 35-40 kg ) hızla kilo alır ve 205 günlük calı ağırlıkları 315-330 kg. mı bulur. 1 yaşında ise 500-550 kg. ma ulaşırlar. Günlük ağırlık artışları 1.3 – 1.7 kg. arasında olduğundan en karlı etçi ırklardan kabul edilir. Yediği yemi en ekonomik bir şekilde ve en kalite bir şekilde ete çeviren ırk olma özelliği taşımaktadır.

Dişileri erken olgunlaşırlar. Sağlıklı oldukları sürece angus ineklerinden damızlık olarak faydalanılır. Angus inekleri birinci buzağısında da 10. buzağısında da aynı performansı göstermektedir.

Angus sığırı, damızlık yetiştiricisine sağladığı bu faydalar sayesinde diğer et ırklarına göre daha çok tercih edilmektedir.

Eğer sizde Angus yetiştiriciliği yapmak, Angus almak istiyorsanız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izin verdiği ülkelerden Angus ithali için Ankara’da olan firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

İrtibat No : 0850 346 57 17   Mehmet TURGUT Bey

Emekli Ziraat Mühendisi (Zooteknist)

Mehmet TURGUT

8 Comments

 • Cevapla
  Davut Al***
  18 Mayıs 2018

  Merhaba Mehmet Bey.Konyada ikamet etmekteyim.Angus inek almak istiyorum.Fiyatları nasıldır?En az kaç adet sipariş verebiliyoruz?İnek mi düve mi getirtiyorsunuz?Ne kadar zamanda ulaşıyor elimize.Anguslar birinci sınıf mı?Şimdiden teşekkür ederim

  • Cevapla
   Mehmet TURGUT Author
   20 Mayıs 2018

   İstediğiniz bilgilerin bir kısmı sitemiz içinde var. E-Postanıza ayrıntılı bilgi de gönderildi. İlginize teşekkür ederiz.

 • Cevapla
  Emre Durukan
  22 Mayıs 2018

  Merhaba, damızlık pedigree gebe Angus getirtmek istiyoruz yaklaşık 500 adet, fiyat ve şartlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Ayrica gelen ithal gebe hayvanların ilk yılında bağışıklık sistemlerinin adapte olmadığı için yüksek oranda yavru kaybı olduğunu duydum, bunun için ne gibi önlemler alınıyor? İyi çalışmalar.

 • Cevapla
  Eser Türker
  28 Mayıs 2018

  Selamlar. 50 baş kadar angus ithal etmek istesek boş veya gebe maliyetleri nasıl oluyor. Teşekkürler….

 • Cevapla
  Yavuz aksoy
  2 Haziran 2018

  İyi çalışmalar burdur Bucak ilçesinde 30 dönüm üzerine kurulu çiftliğimizde 150 başı hayvan ile besi yapmak istiyoruz angus icin fiyat bilgisi verirseniz sevinirim mümkünse tel ile irtibata geçelim saygılar iyi çalışmalar

 • Cevapla
  Cihat Erdönmez
  30 Haziran 2018

  Selamlar Mehmet Bey.
  Damızlık angus ırkı almak istiyoruz. Fiyatları nekadar, elimize nezaman ulaşıyor birde yabani mi yoksa çiftlik sartlarına uyum saglayabiliyormu?

  • Cevapla
   Admin
   2 Temmuz 2018

   Mail ile cevap verildi, kafanıza takılan herşeyi iletişim sayfamızdan cep numaranızıda belirterek sorabilirsiniz. Teşekkürederiz.

Translate »