×

Küçükbaş Hayvancılık Artarsa…

Küçükbaş Hayvancılık Artarsa…

Küçükbaş Havyan Üretimi Artarsa Et İhtiyacımız Biter

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, Ülkemizde et tüketiminin yüzde 85’i büyükbaş hayvandan sağlanıyor. Yetiştiricilerimize destek verilir ve  “Küçükbaş hayvan üretimini iki katına çıkarırsak et ithalatımız biter, fiyatlar da makul seviyeye iner. Ana etken küçükbaş hayvancılığının Türkiye’deki durumu” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 300 koyun projesinin önemli olduğunu dile getiren Yalçındağ, bunun havyancılık sektörüne çok ciddi katkı sağlayacağını vurguladı.

Yalçındağ, Türkiye’deki et fiyatlarının paketlenmiş kıyma dışında Avrupa’daki ülkelerle aynı olduğunu söyledi.

Et önemli bir konu, bu konuda arz ve talebin sağlanmasıyla problemin ortadan kalkacağını söyleyen Yalçındağ, şöyle dedi : “Arz ve talep dengelenirse, et fiyatları normale döner. ‘Et pahalı’ diye imaj yaratılıyor. Sormak lazım neye göre pahalı, baklava mı ucuz mu ? Önemli olan eti, bu ülkeye yeterli hale getirmek. Herkesin yemesini sağlamak. Bizim istediğimiz  ucuzluğundan pahalılığından ziyade ben istediğim eti gidip bulabilmeliyim. Etin problemi üretim noktasında. Türkiye’de et tüketiminin yüzde 85’ini büyükbaş hayvan etinden sağlıyoruz, yüzde 15’lik bölümü ise küçükbaş hayvancılıktan sağlıyoruz. Bu yüzde 15’lik bölümün iki katına çıkarılması gerekiyor. Bunu başarabilmek için de üretimi iki katına çıkarmak gerekiyor.”

Kaynak :  bloomberght.com

Translate »