Zwartbles koyununun anavatanı Hollanda’nın Friesland bölgesidir. Oradan İrlanda ve İngiltere’ye götürülmüş ve çoğaltılmıştır. 1995 senesinde İngiltere’de, 2010 yılında İrlanda’da Zwartbles Yetiştirici Birlikleri kurulmuş ve çoğaltılmıştır. 

Zwartbles adı “beyaz alevli siyah” anlamına gelir.

İri yapılı, uzun boylu, çok verimli bir ırktır. Uysal olması nedeniyle ve sürü yönetimi kolaydır.

Zwartbles Koyunları

Özellikleri :

Ergen dişi ve erkeklerin uzayan yünleri kahverengi, kırkım altı kısa yünleri ise siyaha yakın koyu kahvedir. Kuzuları siyah renkli doğar zamanla rengini alır.

Alın kısmında burun ucuna doğru inen beyaz akıntı ve ayaklardaki dizden aşağı toynaklarda olan ve çorap denilen beyazlık ırk özelliğidir. Dört ayakta da olabilir ama iki tane varsa sadece arka ayaklarda olmalıdır. Kulaklarda ve karnında beyazlık olmamalıdır.

Dişiler 80-100 kg. Erkekler 90-130 kg. gelir.

Dişi ve erkeklerde boynuz yoktur. Kulakları büyük ve dik duruşludur.

Etleri az yağlı ama mermerleşme özellikleri nedeniyle lezzetlidir.

Döl verimleri çok yüksek, ortalaması 2.3 tür. İyi bakım ve beslemeyle üçüz ve dördüz yavru verirler.

Zwarbles koyunları kolay doğum yaparlar ve annelik içgüdüleri yüksektir. 2 yılda 3 kez yavru alınabilir. Meme yapıları büyük ve sütleri boldur, doğurdukları yavrulara yeter.

Zwartbles kuzuları hızla büyür, günlük kilo artış oranları fazladır. 100-120 günde kesim ağırlığına gelir.

Sürü yönetimi kolaydır, uysal hayvanlardır.

Üstün ırk özellikleri, iri yapıları, kolay ve yüksek döl verimleri nedeniyle çapraz yetiştiricilikte ve diğer ırkların ıslahında Avrupa’da kullanılmaktadırlar.

Sizde Zwartbles koyun ithalatı yapmak ve Zwartbles koyun yetiştirmek istiyorsanız sitemiz telefonlarında bize ulaşabilirsiniz. Ülkemizde isminin tercümesinin zorluğundan dolayı halk dilinde zarfles koyunu, zables koyunu, zavales koyunu, zarples koyunu, zaples koyunu, zabales koyunu, sarples koyunu vb. değişik isimlerde de söylenmektedir.

www.damizlikithalat.com olarak tecrübeli ekibimizle beraber en iyisini getirmenize yardımcı olacağız.

Türkiye Tel : 0850 346 57 17  Mehmet TURGUT Bey ile irtibata geçerek daha ayrıntılı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Ayrıca isteğiniz üzerine Damızlık Sertifikalı Romanov ,Charollais ( Şarole ), Lagune, ile de France, Alman Merino Landshaf , Macar Merinos veya hangi ırk koyun istiyorsanız ithal ederek aynı şartlarda teslim ediyoruz.

E-Mail : destek@damizlikithalat.com

Zwartbles Kuzuları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz