Sitemize “sığır ithalatı nasıl yapılır” şeklinde yoğun olarak sorular gelmekte. Bende size damızlık büyükbaş sığır ithalatı hakkında genel bilgi vermek istiyorum.

Büyükbaş ithalatını damızlık sığır ithalatı ve besilik sığır ithalatı olarak ikiye ayırmak gerekir. Çünkü damızlık dişi sığır ithalatı tüm yıl serbest iken besilik erkek sığır ithalatı zaman zaman serbest olmaktadır.

 Canlı hayvan ithalatı sanıldığı kadar zor değildir. Eğer iyi bir damızlık büyükbaş hayvan ithal eden firma ile anlaşır ve sizde kendi işletmeniz ile ilgili belgeleri eksiksiz hazırlarsanız hızlı bir biçimde gerçekleşir.

Öncelikle yapmanız gereken ithal edeceğiniz hayvanlara bakacağınız yeri hazırlamak olacaktır. Eğer kendi yeriniz yoksa noterden kiralamak suretiyle de sığır ithalatı yapabilirsiniz. Yurt dışından hayvan getirme şartları arasında damızlık sığır ithali için kiralama yapılırsa en az 2 yıllık ve noterden olma zorunluluğu vardır.

İthal hayvan yönetmeliğine göre sığır ithalatını kendi çiftliğinizde yetiştirmek veya diğer yetiştiricilere satmak amacıyla da yapabilirsiniz. Eğer kendi çiftliğinizde yetiştirmek etinden, sütünden ve yavrularından yararlanmak istiyorsanız kapasitenizin 60 baş ve üzeri olması gerekmektedir. Yurtdışından getirdiğiniz ithal sığırları yetiştiricilere satmak amacıyla almak istiyorsanız kapasitenizin en az 250 baş ve üzeri olması lazımdır. Aldığınız ithal damızlık sığırları 5 adet ve üzeri olmak şartıyla karantina bitiminden sonra satabilirsiniz.

Damızlık büyükbaş hayvan ithalatı için yapılan başvurular 6 ay geçerlidir. Büyükbaş ithalatı için ilinizdeki il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden gerekli belgeleri aldıktan sonra müracaatı Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ne yapmanız gerekmektedir.

Damızlık büyükbaş hayvan seçimi için Tarım ve Orman Bakanlığı bir veteriner ve bir zooteknist ziraat mühendisi görevlendirmektedir.

Sığır ithalatına izin verilen ülkeler ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanmaktadır. Genel olarak Avrupa Birliği ülkeleri ve Balkan ülkelerinden sığır ithalatı yapılmakta olup zaman zaman ülkeler değişmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı sığır ithalatı yönetmeliğine göre hangi ırkları alabiliriz derseniz ;

Sütçü ırklar;  Holstein, Jersey, European Red (Danimarka Kırmızısı ve İsveç Kırmızısı)

Kombine Irklar; Simental (Fleckvieh),Brown Swiss, Mondbeliard

Etçi Irklar; Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Blu

Manda; Akdeniz Mandası, Jaffarabadi, Murrah ırklarını ithal edebilirsiniz.

İthal büyükbaş hayvan fiyatları ise alacağınız ırk ve ülkeye göre değişmektedir.

www.damizlikithalat.com

Türkiye içi Telefon : 0850 346 57 17

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz