×

Damızlık Küçükbaş Koyun İthalatı

Damızlık Küçükbaş Koyun İthalatı

Sitemize “koyun ithalatı nasıl yapılır” şeklinde yoğun olarak sorular gelmekte. Bende size damızlık küçükbaş koyun ithalatı hakkında genel bilgi vermek istiyorum.

Canlı hayvan ithalatı sanıldığı kadar zor değildir. Eğer iyi bir damızlık koyun ithalatı yapan firma ile anlaşır ve sizde kendi işletmeniz ile ilgili belgeleri eksiksiz hazırlarsanız hızlı bir biçimde gerçekleşir.

Öncelikle yapmanız gereken ithal edeceğiniz hayvanlara bakacağınız yeri hazırlamak olacaktır. Eğer kendi yeriniz yoksa noterden kiralamak suretiyle de koyun ithalatı yapabilirsiniz. Yurt dışından hayvan getirme şartları arasında damızlık koyun ithali için kiralama yapılırsa en az 2 yıllık ve noterden olma zorunluluğu vardır.

Küçükbaş ithalat şartnamesine göre koyun ithalatını ister kendi çiftliğinizde yetiştirmek ister diğer yetiştiricilere satmak amacıyla yapabilirsiniz. Eğer kendi çiftliğinizde yetiştirmek; etinden, sütünden ve yavrularından yararlanmak istiyorsanız kapasitenizin 100 baş ve üzeri olması gerekmektedir. Yurtdışından getirdiğiniz ithal koyunları yetiştiricilere satmak amacıyla almak istiyorsanız kapasitenizin en az 500 baş ve üzeri olması lazımdır. Aldığınız ithal damızlık koyunları 50 adet ve üzeri olmak şartıyla karantina bitiminden sonra satabilirsiniz.

Suffolk koyunu ithalatımız , diğer videolarımızı görmek için kanalımıza abone olabilirsiniz.

Damızlık küçükbaş hayvan ithalatı uygulama talimatına göre damızlık küçükbaş hayvan ithalatı için yapılan başvurular 6 ay geçerlidir. Koyun ithalatı için ilinizdeki il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden gerekli belgeleri aldıktan sonra müracaatı Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ne yapmanız gerekmektedir.

Damızlık küçükbaş hayvan seçimi için Tarım ve Orman Bakanlığı bir veteriner ve bir zooteknist ziraat mühendisi görevlendirmektedir.

Küçükbaş ithalatına izin verilen ülkeler ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanmaktadır. Damızlık küçükbaş hayvan ithalatı yapılan ülkeler genel olarak Avrupa Birliği ülkeleri, Balkan ülkeleri ve Ukrayna’dır.

Tarım Bakanlığı küçükbaş hayvan ithalatı için hangi koyun ırklarına izin veriyor derseniz ;

         East Friesian, Merinos, Dorset Down, Şarole, Lacaune, Dorper, Ile de France, Suffolk, Alman Siyahbaşlı, Texel, Romanov, Plevne, Asaf ırklarından alabilirsiniz.

         İthal küçükbaş hayvan fiyatları ise alacağınız koyunun ırkına ve yaşına göre değişmektedir.

          www.damizlikithalat.com

          Türkiye içi Telefon : 0850 346 57 17

Translate »