×

Yurtdışından Damızlık Büyükbaş ve Küçükbaş İthali Nasıl Yapılır ?

Yurtdışından Damızlık Büyükbaş ve Küçükbaş İthali Nasıl Yapılır ?

Yurtdışından Büyükbaş veya küçükbaş ithalatı yapmaya karar verdiniz. Aklınızdaki sorulara cevap vermek istiyoruz.

İthalata nereden başlayacaksınız ? Nasıl damızlık hayvan ithalatı yapacaksınız ? İthalat zor mu ? İhhalat güvenli mi ? En az kaç tane hayvan alabilirsiniz ? Hayvanları nasıl seçeceksiniz ? Banka kredisi ile alabilir miyim ? vb. sorular aklınızda olabilir.

İşte bu ve benzeri sorularınız için kısa makalemizi okuyabilirsiniz. Ayrıca aklınızdakitüm sorular için bizi arayabilirsiniz.

            İster büyükbaş damızlık sığır ithalatı yapın ister küçükbaş damızlık koyun ithalatı yapın öncelikle yerinizin hazır olması ve bunun bulunduğunuz ilin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından onaylanması lazım. Yani ilk önce yapacağınız iş, karar verdikten sonra yerinizi hazırlamak olacak.  Tabii ki alacağınız hayvanları da güvenilir bir ithalatçı firma ile görüşüp ayarlamanız lazım. Bizim şirketimizle çalıştığınız taktirde en iyi hizmeti alacağınıza emin olabilirsiniz.

Sonrasında bağlı olduğunuz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne giderek dilekçe vereceksiniz ve üst yazı ile beraber “  İşletme Tescil Belgesi, İşletme Kapasite Raporu, Karantina Yeri İşletme Uygunluk Belgesi “ alacaksınız. Ayrıca notere giderek “Taahhütname “ vereceksiniz.

Damızlık büyükbaş ithalatının ve damızlık küçükbaş ithalatının iki çeşidi vardır. “Kendi İşletmesi Adına İthalat ” ve ” Yetiştiricilere Satmak Amaçlı İthalat ” Birincisini seçerseniz alacağınız hayvanları 2 yıl süreyle satamazsınız. İkinsisini seçerseniz hayvanlar çiftliğinize geldikten sonra 21 günlük karantina bitiminde satabilirsiniz.

Banka kredisi ile de ithal hayvan alabilirsiniz. Banka sizin vereceğiniz teminat ile size “ hayvancılık kredisi” açarsa anlaştığınız ithalatçı firmadan “proforma fatura “ alarak işlemi başlatabilirsiniz.

En az kaç tane alabilirsiniz sorusuna yurtdışından ithalat genel olarak “ ithalat tır bazında yapılmaktadır” diye cevap verebiliriz.  Tır kapasiteleri ise genel olarak büyükbaş sığır için gebe ise “ 32-33 adet “, boğaaltı ise “ 55-65 “ adet olmaktadır. Küçükbaş koyun için ise “ 250 – 300 adet “ tir. Tarım ve Orman Bakanlığı büyükbaş ithalatı için en az “ 60 adet “ ve küçükbaş ithalatı için en az “ 100 adet “ için izin vermektedir.

            Alacağınız hayvanı yurtdışında yerinde görmeniz ve seçmeniz için de ithalatçı firma ile görüşebilir ve talep edebilirsiniz. Biz kendi müşterimizin yurtdışına giderek kendi hayvanını bizzat kendisinin seçmesi taraftarıyız ama kendisi gidemiyorsa ekibimizdeki uzman zooteknist arkadaşlarımız giderek müşterimiz adına seçim yapmaktadır.

Mehmet Turgut

Translate »