Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Mayıs-2020 de çıkardığı yeni yönetmelikle Zwartbles Irkı koyun için ithalat izni verildi. Bakanlık Avrupa’da başta Hollanda,İngiltere ve İrlanda’da olan ve iri yapısı, hızlı gelişmesi ve yüksek döl verimi ile ilgi çeken Zwartbles Koyununu listeye aldı.

Zwartbles erkek damızlıklar Avrupa’da özellikle yerli ırkların ıslahında kullanılmakta ve üstün genetik özelliklerini yavrularına geçirerek ıslah çalışmalarında rol oynamaktadır. Aynı durum Türkiye’de de söz konusu olabilir. Zwarbles ırkı koyun ithal eden yetiştiricilerimiz doğacak olan erkekleri damızlık olarak satışlarını yaparak ülkemizdeki yerli ırkların ıslahında kullanılmasını sağlayabilirler. Bizce de bu şekilde değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Zwartbles koyunları iri yapılıdır. Ergen Zvarbles dişileri 80-100 kg. erkekleri 100- -140 kg. dır. Bir batında üçüz ve dördüz doğum yapmaları normal kabul edilir. Kolay doğum yaparlar ve yavrularına bakarlar. Sütleri yeterli olduğundan ayrıca süt takviyesi istemezler. Hızlı gelişmeleri de özellikleri arasındadır. Zwartles kuzuları siyah renkli doğar zaman içerisinde asıl renkleri olan koyu kahverengiye dönerler. Gerek ergen Zwartbles koyunları gerekse Zwarbles kuzuları görünüş olarak Romanov koyununa benzerler ama genetik olarak farklı özellikleri olan bir ırktır.

Zwartbles adının telafuzu zor olduğundan halkımız arasında zavarles, zavarbles, zavalles, zartles, zamanles, zıvartles, zıvarles, zıvarples, zıvales, zırples, zıpales vb. isimlerle söylenmektir.

Sizde orijinal saf Zwartbles koyunu ithal etmek istiyorsanız sitemiz telefonlarından bizi arayabilirsiniz.

Mehmet TURGUT

Tel : 0850 346 57 17 ( Türkiye )

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz